İSTİHBARAT /// Debka : Türkiye ve İran Gizli İstihbarat Anlaşması İmzaladı


İsrail’in Debka sitesi, Türkiye ile ilgili yeni bir iddia ortaya atarak Türkiye ve İran’ın, "gizli istihbarat anlaşması imzaladıklarını" öne sürdü.

İsrail’in istihbarat örgütlerine yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, Türkiye ile ilgili yeni bir iddia ortaya atarak Türkiye ve İran‘ın, "gizli istihbarat işbirliği anlaşmasını imzaladıklarını" öne sürdü.

"ZİYARET SIRASINDA İMZALADILAR"

Debka, "Debkafile, özel" logo ile yayımladığı haberde iddia edilen anlaşmanın İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Ankara ziyareti sırasında imzalandığını savunurken şu ifadeleri kullanıyor: "Nato üyesi olsa da Türkiye, bu anlaşma kapsamında İran ile ilgili casusluk konusunda üçüncü ülkelerde işbirliğini yapmayı durdurmayı taahhüt etti. Daha önemlisi, Erdoğan hükümeti, İran sınırının Türk tarafında İran hakkında istihbarat toplayan ajanların faaliyetlerini sonlandırmayı da kabul etti."

"6 HAFTA GÖRÜŞMEDEN SONRA İMZALANDI"

Debka, "Yeni anlaşmanın ayrıntıları ise, Türk istihbarat örgütü Mit‘in başında bulunan Hakan Fidan ile özel görevlerden sorumlu İran İstihbarat Bakan Yardımcısı Khosrow Hosseinian arasında altı hafta süren görüşmelerde hazırlandı" iddiasına da yer verdiği haberde "İranlı kaynaklarımıza göre, bu İranlı yetkili o kadar örtülü biçimde faaliyet gösteriyor ki takma ismi kullanıyor ve Tahran’da bile çok az kişi, kimliğini biliyor" diye yazdı.

Görüşmelerin bazı oturumlarında "İran Devrim Muhafızları Komutan Vekili Tuğgeneral Hüseyin Salami’nin" de bulunduğunu savunan Debka "Yeni anlaşmanın, Türkiye‘den İran hakkında inandırıcı istihbarat toplanmasına büyük bir engel oluşturduğunu" öne sürdü.

İRAN VE TÜRKİYE ORTAKLIK KURACAK

Debka, "Türkiye ve İran‘ın bir istihbarat ortaklığını kurma sürecinde olduklarının, geçen ay Obama Yönetiminin dikkatine geldiğini" ve Washington Post‘un, "Türkiye’nin, İsrail için çalışan İranlı casusları Tahran’a ihbar ettiğini açıklamasına neden olduğunun sanıldığı" savlarını da dile getirdi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: