AK PARTİ DOSYASI /// TAYYİP ERDOĞAN’A KRONOLOJİK BAKIŞ /// Tayyi p’in bitişi – Hürriyet


null_zps6d8428df.png

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 aylık mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından onaylandı. Erdoğan’ın siyasi yaşamı, bu kararla bitmiş oldu. FP’nin liderleği için adı sık geçen Erdoğan artık muhtar bile seçilemeyecek…

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, FP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Siirt’te yaptığı şiirli konuşmasından aldığı 10 aylık mahkûmiyet kararını dün onadı. Erdoğan, TCK’nın 312/2 maddesindeki, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan ceza aldığı için siyasi yaşamı noktalandı. Bu kararla Erdoğan, seçilme yeterliliğini kaybetti. Yargıtay’ın Erdoğan’ı, siyasetten emekli eden kaderini çizen onama kararını bugün açıklaması bekleniyor.

FP liderliğine oynayan Erdoğan’ın belediye başkanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Danıştay 8. Dairesi tarafından düşürülecek. Siyasetten yasaklı hale gelen Erdoğan, bir daha hiçbir partiye üye olamayacak. Milletvekili, belediye başkanı, muhtar bile seçilemeyecek.

Bu karara karşı Erdoğan’ın sadece karar düzeltme isteme yolu var. Erdoğan, kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, karar düzeltme isteyebilecek. Tebliğnamesinde Erdoğan’ın cezasının onanması yönünde görüş bildiren Başsavcılığın, talebi kabulü halinde; bu başvuru yine onama kararını veren Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görüşülecek. Bu nedenle Erdoğan’ın kurtulması imkansız görünüyor.

null_zps309dbdb1.jpg

4 AY HAPİS YATACAK

Erdoğan, İnfaz Yasası’na göre 4 ay 12 gün hapis yatacak. RP’li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe örneğinde olduğu gibi Erdoğan hakkında, karar düzeltme aşaması da sonuçlanarak, mahkûmiyet kararının kesinleşmesinden sonra tutuklama kararı çıkarılması bekleniyor. Bu durumda, Erdoğan, Karatepe ile aynı kaderi paylaşacak. Aynı suçtan belediye başkanlığı düşecek, siyasetten yasaklı hale gelecek ve cezaevine girerek, 4 ay hapis yatacak.

FP’DEN İHRAÇ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, FP’ye gş’ndereceği yazıyla Siyasi Partiler Yasası’nın 11’inci maddesi gereğince Erdoğan’ın partiden ihracını isteyecek. Yasanın 11’inci maddesi TCK’nın 312’nci maddesinin 2’nci fıkrasından mahkum olanların siyasi partilere şye olmalarını yasaklıyor.

null_zps3ffa12a1.jpg

Abdau’ya Erdoğan’ın avukatı

Suudi Arabistanlı milyarder terörist Usame Bin Ladin’in adamı olduğu iddia edilen Mısırlı televizyoncu Rafet Yahya Alazeab Abdau’nun avukatlığını, Recep Tayyip Erdoğan ve kapatılan RP’nin ‘Gizli kasası’ olduları öne sürülen Süleyman Mercümek ile Beşir Darçın’ın avukatı Faik Işık üstlendi.

Yakalanması için Emniyet tarafından bülten yayımlanan Abdau, arandığını öğrenince Mısır’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na sığınmıştı. Türkiye ile Mısır arasında diplomatik krize neden olan Rafet Yahya Alazeab Abdau hakkında, Mısır Büyükelçiği tarafından İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdür-lüğü’nden bilgi istenirken, üst düzey bir Emniyet yetkilisi olayı, Maalesef olay tam bir istihbarat fiyaskosu olarak değerlen-dirmişti.

Halen Bebek’teki Mısır Başkonsolosluğu’nda bulunan Abdau’nun talebi üzerine avukatlığını, İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Faik Işık üstlendi. Başkonso-losluğa giderek Abdau ile görüştüğünü ve vekaletini aldığını belirten Faik Işık, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yürütüyor.

Avukat Işık, daha önce de kapatılan Refah Partisi’nin ‘Gizli Kasası’ oldukları iddia edilen Süleyman Mercümek ve Beşir Darçın’ın, Ahmet Özal ile Bülent Şemiler’in 4 milyon Mark rüşvet almakla suçlandığı Aslan Nakliyat’ın Anadolu Bankası tarafından kurtarılması olayına adı karışan ve daha sonra TEM Otoyolu Kurtköy Mevkii’ndeki benzin istasyonunda öldürülen şirket ortağı Mahmut Şahin’in de avukatlığını yaptı. İSTANBUL

Raportör onama istedi

Recep Tayyip Erdoğan’ın temyiz başvurusu, dün sabah 8. Ceza Dairesi’nde ele alındı. Başkan Naci Ünver, Uzel Kızılkılınç, Serpil Çetinkol, Muhittin Mıhçak ve Yusuf Kenan Doğan’dan oluşan 5 kişilik heyet, üç saat süren görüşme sonunda karara vardı. Raportör Mehmet Toprak, Erdoğan’ın mahkûmiyet kararının aynen onanması yönünde görüş bildirdi. Tartışmalar sonunda, heyet 1’e karşı 4 oyla temyiz başvurusunu reddederek, cezanın onanmasını kararlaştırdı.

MUHALİF ÜYE

Karara, üyelerden Muhittin Mıhçak muhalif kaldı. Mıhçak, Erdoğan’ın konuşmasının, Suça konu olan bölümün değil, bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği, şiirin sanığa değil ünlü bir şaire ait olması ve suç kastı bulunmadığını DGM’de açıkça dile getirmesi gerekçeleriyle mahkûmiyet kararının bozulmasını istedi.
Gerekçeli kararda, Erdoğan’ın konuşmasında suç işlediği, halkı Laikler ve laik olmayanlar" diye ikiye böldüğünün vurgulanacağı öğrenildi.

Fazilet’in Mükremin Abisi

Bir yazar onu, Amerikalıların Winner’ dediği cinsten. Hani o yalnız kazanmak için ateş edenlerden diye tanımlıyor. Ancak, bugüne kadar hep kazananların tarafından yer alan Recep Tayyip Erdoğan, bu kez yine kazanmak için çıktığı hayatının en büyük avında kaybeden oldu. Yargıtay, Necmettin Erbakanın tahtının rakipsiz veliahtı olduğunu herkesin kabul ettiği Erdoğan’ın siyasi yaşamına nokta koydu. Ancak, onu tanıyanlar, Erdoğan’ın bu karar karşısında köşeye çekilmeye yanaşacağına hiç ihtimal vermiyorlar.

KASIMPAŞALI BİTİRİM…

İlk bakışta öne çıkan özelliği külhan tavrı. Bu tavrı kendisine, çocukluk ve gençlik döneminin geçtiği İstanbul’un bitirimmekanı Kasımpaşa’dan miras.

Buna bir de, Karadeniz’in hırçın karakteri eklenince, 44 yaşındaki Erdoğan’ın kişilik iklimi ve ruh halinin en önemli ipuçları kendiliğinden ortaya çıkıyor. Rize asıllı Erdoğan ailesinin İstanbul’a göçü, Erdoğan’ın doğumundan önceye dayanıyor. Beyoğlu doğumlu Erdoğan’ın anılarında, Denizyolları’nda şehir hatları kaptanı babasıyla çıktığı seferler ayrı bir yer tutuyor. Erdoğan’ın hayat çizgisinde en önemli rolü, Kasımpaşa Piyalepaşa İlkokulu’ndan sonra gittiği İstanbul imam-hatip lisesi oynadı. 1969’da lideri Erbakan’ın politikaya atıldığı tarihte, henüz 15 yaşında ortaokul son sınıf öğrencisiyken, MSP’nin Akıncılar olarak bilinen gençlik koluna girerek politikaya yöneldi.

KURAN OKUYUP AĞLATIRDI

Bu arada da futbola merak sardı. Camialtı, İETT ve Erokspor’da 16 yıl süreyle top koşturdu. Mücadeleci kişiliğinden kaynaklanan müthiş hırsı ve uzun boyu sayesinde attığı kafa şutları en önemli avantajıydı. Öyle ki, bir kaç kez İstanbul Amatör Karması ve İstanbul Gençler Karması’na seçildi.

İmam-hatipten sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne giden Erdoğan, hayatını kazanmak için de genç yaşta iş yaşamına atıldı. Kasımpaşa hattında dolmuş şöförlüğü, et kombinası yöneticiliği yaptı. Yedeksubay olarak yaptığı askerliğinin ardından ise aktif politik yaşamı başladı.

Akıncılar arasında hızla sivrildi. Zaten çocukluğundan beri hırsı ve hitabet yeteneğiyle arkadaşları arasında hep öne çıkıyor, grup liderliğini kimseye bırakmıyordu.

BAŞDÖNDÜRÜCÜ YÜKSELİŞ

null_zpsd1e7f19a.jpg
21 yaşında Beyoğlu İlçe Gençlik Kolu Başkanı oldu. Sonra, parti hiyerarşisi içinde de hızla yükseldi ve bir yıl sonra MSP İstanbul İl Gençlik Kolu Başkanı oldu. Bu görev, 12 Eylül müdahalesine kadar devam etti. Asıl yükselişi ise MSP’nin yerine kurulan RP’de gerçekleşti. 1984’te Beyoğlu İlçe Başkanı, bir yıl sonra da İl Başkanı oldu. İki yıl sonra partinin en önemli karar organı MKYK’ya girdi. Milletvekili olma hayalleri tercih nedeniyle suya düşen Erdoğan, 27 Mart 1994’te herkesi şaşırtarak İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Onunla ilgili son sözü, yakın bir arkadaşı söyledi : O da bizim Mükremin Abimizdi…

Bembeyaz kesildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay’ın hakkındaki kararı onayladığı haberini, Hürriyet Muhabiri Kemal Diyarbekir’den öğrendi.
İtfaiye Haftası nedeniyle, İtfaiye Müzesi’nde düzenlenen törene katılan Erdoğan, onur defterini imzaladıktan sonra, Diyarbekir’in, Geçmiş olsun demesi üzerine, bembeyaz kesildi. Yargıtay’ın hakkındaki kararı onayladığını öğrenen ve büyük şaşkınlık yaşayan Erdoğan, Sizden duyuyorum, bana geçmiş bir şey yok dedi. Üzüntüsünü belli etmemeye çalışan Tayyip Erdoğan, daha sonra itfaiye binasından ayrılarak, Büyükşehir Belediyesi’nde kurmaylarını topladı.

Mahkum ettiren konuşma

null_zps7a941af8.jpg
Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Aralık 1997 tarihinde Siirt’te yaptığı konuşmanın, mahkum olmasına yol açan bölümü şöyle:

Türkiye’de düşünce özgürlüğü yok ve ırk ayrımı yapılıyor. Referansımız İslamiyet. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Türkiye’de neden buna saygı gösterilmiyor? Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker. Okunan ezanı kimse susturamayacak.

Türkiye’deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz. Çünkü Refah Partisi diğer partilerle zıt fikirde. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Gökler, yerler açılsa, üzerimize tufanlar, yanardağlar saçılsa yolumuzdan dönmeyiz. Benim referansım islamiyettir. Bunu yerine getiremiyorsam, yaşamanın ne anlamı var. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Avrupa’da ibadete, başörtüsüne saygı duyuluyor. Ama, Türkiye’de engelleme getiriliyor. Türkiye’de neden buna saygı gösterilmiyor. Okunan ezanı kimse susturamayacak. Çünkü, ezanın sustuğu yerde insanların huzuru olmaz. Kürt, Arap, Çerkez ayrımı yapılamaz. Çünkü bütün insanların birleştiği çatı İslam’dır. Türkiye’deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz. Bunu bu hale getirenler utansın.

Gökçek’ten Mandela benzetmesi

Erdoğan’ın mahkumiyetinin onaylandığını öğrenerek, saat 14.00’te belediye önünde toplanmaya başlanan kadınlı erkekli grup, sık sık slogan atarak seslerini Erdoğan’a duyurmaya çalıştılar. Kalabalık, İstanbul seninle gurur duyuyor, Hükümet istifa, Başkan nerede, biz oradayız, Zalimler hesap verecek sloganları attı. Basın mensupları yuhalanarak, Şerefsiz medya sloganları atıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de belediyeye gelerek Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Kapıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökçek, Erdoğan’ı Güney Afrikalı lider Mandela’ya benzetti. Gökçek, Erdoğan’ın Mandela gibi yıllar sonra tekrar siyasi hayata döneceğini söyledi.
Bu arada kurmaylarıyla makam odasına kapanan Tayyip Erdoğan, basına açıklama yapmaktan vazgeçerken, Erdoğan’ın bugün saat 11.30’da basın toplantısı yapacağı duyuruldu.

Hürriyet
24 Eylül 1998

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: