HAMDULLAH ÖZTÜRK : Olaylar neden bitmiyor ?


Yakın zamana kadar, problemleri art arda saymak yerine “müesses nizam” der ve kısa yoldan her şeyi ifade ederdik ya, Brezilya için de, başlıktaki sorunun cevabını bir çırpıda ifade etmek istersek söyleyebileceğimiz tek şey o iki kelimedir.

Portekiz sömürgesi olduğu zamanlara kadar uzanan toprakların belli ellerde toplanması problemi, madenlerde oluşan tekel, ülkenin zenginliklerinin tabana yayılmasına mani oluyor. Konu toprakla alakalı olunca, dünyanın en önde gelen birkaç tarım ülkesinden biri olmasına rağmen, temel gıda maddelerinin fiyatları bile el yakıyor.

Müesses nizamdan doğan vesayetin, yöneticileri nasıl esir aldığını göstermesi bakımından çok çarpıcı bir örnekle karşılaştık. Belediye seçimleri öncesindeydi. Her tarafta seçim kampanyaları bütün hızıyla devam ediyor. Biz de bu arada bir eyaletin valisine ulaşmaya çalışıyoruz. Allah’ın lütfu imdada yetişti. Hiç hesapta olmadığı halde kendimizi bir programın içinde bulduk ve o programda valinin eşi ile aynı masaya oturtulduk. Vali eyalette sevilen birisi; eşi de seçim kampanyalarında son derece aktifti. O yoğunlukta vali ile görüşme fırsatı bulamadıysak da Sao Paulo’ya geldiklerinde bizi ziyaret edeceklerine dair söz alıp, döndük.

Döndük ama bizim ziyaret gerçekleşmedi. Çünkü kampanya esnasında eyaletin toprak tekelini elinde bulunduran kişi ile kahvaltılı bir toplantıda vali küçük bir problem yaşıyor. O gün kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç önemli seçim programı düzenlenmiş. Kahvaltıda her şey planlandığı gibi gidiyor, salon da ağzına kadar dolu. Yaşanan küçük bir terslikten sonra öğlen programında salonun ancak yarısı doluyor. Akşam programında ise sevilen vali, yemeği tek başına yemek zorunda kalıyor. Salonda hiç kimse yok!

Bu gerçeklerin farkında olanlar Brezilya’yı dört ailenin yönettiğini iddia ediyor. Hani bir zamanlar Türkiye’nin de birkaç aile tarafından yönetildiği söylenirdi ya aynen öyle. Sonra arkasından ilave ediyorlar. Askerler yönetimi sivillere devretti ama değişen bir şey olmadı. O dönemin hesabı görülmediği gibi herkes olduğu yerde duruyor. Türkiye’yi yakından takip edenleri ise iç geçirerek şunu söylüyor: “Biz henüz Ergenekon davamızı başlatamadık.” Kimse cezalandırılmasa bile ciddi bir yargılama ile suçlular ve masumlar ayrılmadıkça, perde ardında devam eden vesayet düzenini değiştirmenin imkânı yok. Başkan Dilma Rousseff, kuvvet komutanlarını da yanına alarak yaptığı bir konuşmada, askerî dönemin mutlaka yargılanması gerektiğini söyledi. Ne var ki, bu konuda henüz bir adım atılmış değil. Belgelerin toplanması için kurulan “Hakikat Komisyonlarının” çalışabildiği ve gerçekten belgeleri toplayabildiği şüpheli.

Sömürge döneminden beri süregelen ve askerî vesayet ile varlığını sürdüren düzeni bir huniye benzetiyorlar. Belediyecilik tecrübesine sahip, bir dönem de senatoda görev yapmış önemli bir insan durumu şöyle tasvir ediyor: “Yukarıda çok büyük bir pasta var. Huninin geniş tarafı gibi. Bu pasta daralarak aşağıya doğru iniyor. Halka ulaşan kısmı huninin altındaki ince, hortum kalınlığında küçücük bir kısım.”

İçtimai adaletin bozukluğu net bir şekilde tespit ediliyor. Sivilleşmenin, vesayet düzenini değiştiremediği de tespite ekleniyor. Türkiye gibi bir Ergenekon davası başlamadıkça işlerin düzelemeyeceği de ifade ediliyor. Birbirine çok benzeyen Türkiye ile Brezilya, vesayete son verme yolu açısından da benzeşirler mi? Şahsen bu soruya evet diyemiyorum. Brezilya’nın Ergenekon’u olmaya aday bir dava var şu anda: Mensalao davası. O da bumerang etkisi yaparak İşçi Partisi’ni kendi içinde karşı karşıya getirmeye aday görünüyor.

Reklamlar

Etiketlendi:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: