SAĞLIK DOSYASI : Organik yalanına kanmayın


Doğal olduğu için ilgi gören ve ateş pahasına satılan organik ürünler, hilecilerin gözdesi. Köyden gelen ürünlere, ‘organik’ denilerek 2-3 katı fiyat konuluyor…

SON yıllarda organik ürünlere talebin artması ve fiyatlarının yüksek olması, fırsatçıların gözünü açtı. Bazı pazar ve satış yerlerinde, köyden getirilen yumurtadan salatalığa, biberden zeytine birçok sertifikasız ürün ‘organik’ adıyla, normal ürüne göre 2-3 kat daha pahalıya satılmaya başladı. Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ayhan Sümerli, "Bir ürünün köyde yetişmesi veya yetiştirilirken hayvansal gübre kullanılması o ürünü organik yapmaz" diyerek, organik hilecilerine karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. Bir ürünün organik olması için Organik Tarım Kanunu’na ve onunla ilgili yönetmeliklere göre üretilmesi gerektiğini anlatan Sümerli, şöyle devam etti:

SERTİFİKAYA BAKIN

"Ürün ambalajlı olmalı. Ambalajın üzerinde hem sertifika veren kuruluşun, hem de Tarım Bakanlığı’nın logosu bulunmalı. Bu 2 logo yok ise ürün organik değildir." Organik ürünlerin daha pahalı fiyatla alıcı bulduğunu belirten Sümerli, "Aradaki fiyat farkı hilecileri cezbediyor. Hem tüketici kandırılıyor, hem de haksız rekabet oluşturuluyor" dedi.

BAKANLIK UYARDI

KÖYLERDEN getirilen ürünlerin bazı satış yerlerinde ‘organik’ adı altında satılması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da sık sık vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Bakanlık’tan yapılan açıklamalarda, sertifikası bulunmayan ürünlerin ‘organik’ diye satılmasının suç olduğu ve satanlar hakkında yasal işlem yapıldığı ifade ediliyor.

Nasıl üretilmeli?

KİMYASAL girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim yapılarak üretilen ürünler organiktir. Organik tarım yapılan yerlerin sanayi tesislerine, santrallere ve atıklar için kullanılan yerlere belli bir mesafede olması şart. Organik gıda üretimi yapılacak olan toprağın en az birkaç sene kimyasallardan arınması için beklemesi gerekiyor. Sonrasında toprağa tahlil yapılıyor. Toprak, organik üretim için uygun çıkarsa üretime başlanıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: