MASON DOSYASI : Masonların Youtube korkusu


Ergenekon Operasyonu’ndan sonra tedbirlerini aldılar…

Bundan iki yıl önce, gelişen bilgisayar teknolojisinden yararlanarak, localar arasında canlı yayın sistemi kuran Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, şimdi bu uygulamaya son verdi. Ayrıca Loca’nın kendisine bağlı yerel localara gönderdiği bir yazıda, internet teknolojisine karşı uyanık olunması ve teknolojik imkanlardan yararlanma konusunda daha dikkatli davranılması gerektiği uyarısında bulunuldu.

MERKEZİ AYİNE SON

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın aldığı bu yeni kararlarda, son zamanlarda video paylaşım sitesi YouTube’a düşen bazı ses ve görüntü kasetlerinin etkili olduğu belirtiliyor. Bu tür teknolojik faaliyetlerden endişe duyan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, aldığı ani bir kararla Kasım 2006’dan bu yana yaptığı Ankara, İstanbul ve İzmir’deki locaların video konferans yöntemiyle tören yapma uygulamasına son verdi.

Türkiye çapındaki localarda aynı anda tören yapılabilmesi için Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, 2006 yılında merkezi bir sistem kurdu. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki locaların video konferans yöntemiyle tören yapmasına imkan sağlandı.

Yapılan canlı yayın sayesinde hizmet içi eğitim anlamına gelecek konferans, seminer ve diğer eğitim çalışmaları yapıldığı gibi, Loca’lardaki "mabet" adı verilen özel bölümlerde yapılan ‘mahrem’ törenler de online olarak diğer vadilerdeki (illerdeki) masonlara anında ulaştırılıyordu. Böylece ‘Üstad-ı Azam’ denilen Büyük Loca’nın başkanının yönettiği bu mahrem tören aynı anda bütün localarda izleniyor ve merkezi törene iştirak sağlanıyordu. Ancak bu uygulama başladığından beri söz konusu görüntülerin dışarı sızma endişesi nedeniyle birçok mason bundan rahatsız olduğunu belirtiyordu. Bugüne kadar video konferans yöntemiyle yapılan masonik törenlere, geçtiğimiz hafta son verildi ve her locanın kendi törenini kendi yapması kararlaştırıldı. Geçmişte bu törenlerden birisi YouTube’a düşmüştü. Bunun üzerine güvenlik tedbirleri artırılmış, uygumadan ise vazgeçilmemişti.

ERGENEKON ETKİLİ OLDU

Son günlerde gerek Ergenekon operasyonu çerçevesinde elde edilen birtakım deliller ve bazı kamu görevlilerinin YouTube’a düşen ses ve görüntü kayıtları, Loca’nın bu uygulamayı bütünüyle kaldırmasına neden oldu. Ayrıca Ergenekon operasyonu kapsamında ortaya çıkan kimi ses ve görüntü dokümanlarının, zanlıların kendi bilgisayarlarından elde edilmiş olması, "masonların teknolojiden azami düzeyde yararlanması gerekir" ilkesini de tartışmaya açtı. Loca’dan temsilciliklere gönderilen yazıda, kişisel internet yazışmaları ve buna benzer iletişim yolları konusunda "biraderler" uyarıldı. Yazıda, "iletişim teknolojisinden yararlanmanın medeni bir zorunluluk olduğu, ancak bu teknolojinin getirdiği risklere karşı da uyanık olunması" istendi.

Yeni Şafak

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: