HRANT DİNK DAVASI : Trabzon Jandarması’na ağır suçlama


Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin, Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink cinayeti davasında verdiği bozma kararı gereği sonrası İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayan yargılamada hakkında yakalama emri çıkarılan Erhan Tuncel, tutuklanarak cezaevine konuldu.

14’üncü Ağır Ceza, Tuncel’i ‘kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan beraat ettirmişti. Bu hükmü bozan 9’uncu Daire’ye göre, “yardım suretiyle” suça iştirak var. Ayrıca Tuncel, “suç örgütü üyesi olma” suçundan da ceza almalı. Yerel mahkeme, Tuncel’e isnat edilen “silahlı terör örgütü yöneticisi” iddiasını geçersiz saymıştı. Daire, 24 Ekim 2004 tarihli Trabzon’daki McDonald’s’ın bombalanması olayına dair kararı da bozmuştu. Tuncel’in bu olaydaki mahkumiyeti, “genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, mala zarar verme ve 6 ayrı kasten yaralama” değil, “6 ayrı kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden olmalıydı.

Tuncel, yerel mahkemenin direnmesini istiyor: “Hiçbir örgüt üyesi kollukla çalışmaz. Ben bu sanıkların eylem yapmaması için 18 kez ihbar ettim. Eylemin talimatını da Yasin Hayal verdi. Eylemde kullanılan araç ve gereçleri de ben temin etmedim.” Tuncel’in İstanbul Kumburgaz’da yakalandığı gün, Star Gazetesi’nin 14’üncü sayfasında kendisiyle görüşülerek yapılan bir haber yayımlandı. Muhabir Helin Şahin’e, savunmasını hazırladığını ve 15 gün içinde teslim olacağını söylüyordu Tuncel: “Hakkımda tutuklama kararı çıkarsa diğer sanıklar da tutuklanmalı. Çünkü bozma kararı onları da kapsıyor. Savunmamda irtibatlı olduğum Trabzon polisi ile ilgili bilgiler vereceğim. Mahkemeye ‘emniyet yardımcı istihbarat elemanı’ olma sürecimle ilgili belgeler sunacağım. Trabzon Jandarmasının bu davada irdelenmesi lazım. Cinayetteki rolleri büyük.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: