GENELKURMAY : ABD ”Füze İhalesi” iptali için F-35 kartını açtı.


Yeni Şafak’ın Savunma Sanayi Müsteşarlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Türk tarafının, ‘Çin’den alınmasına karşı iseniz o halde yeni teklif verin’ önerisine karşı ABD, yeni bir bahane üreterek F-35 kartını devreye soktu.

Türkiye’nin Çin’den füze sistemiyle birlikte alacağı radarların Türkiye’ye entegre NATO radar sistemlerine ‘virüs’ bulaştıracağı iddiasında bulunan ABD tarafı, İsveç firması Saab ile bir süredir yürütülen ‘milli savaş uçağı’ projesine karşı da olumsuz tavır almaya başladı.

ABD, Türkiye’nin kendi savaş uçağını üretme hedefinin, içinde F-35′in de bulunduğu JSF projesine aykırı olduğunu iddia etti.

53 NATO RADARINA VİRÜS!

ABD’nin, Türkiye’ye yerleştirilecek FD-2000 model Çin füze sistemine ‘Füzeler 52 adet NATO radarına bağlanacak. Çin füzelerinden casus yazılımlar sızabilir’ diyerek karşı çıktığı öğrenildi. Çin’le üretilmesi planlanan füzelere karşı bir süredir kampanya yürüten ABD, yeni bir hamle yaparak ‘İsveç’le birlikte savaş uçağı üretmeniz F-35 projesini riske sokar’ mesajını Türkiye’ye iletti.

‘UYGUN DÜŞMEZ’ TEHDİDİ

Tüm zamanların en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen ve oluşturulan konsorsiyumun içinde Türkiye’nin de yeraldığı ‘JSF’ projesini ABD, şantaj unsuru olarak kullanıyor. Türkiye’nin Çin füzelerinde ısrar etmesi halinde, ‘insanlı son uçak’ olarak nitelenen F-35′lerin riske girebileceği mesajı ileten ABD, konsorsiyumda bulunan ülkelerin ‘milli savaş uçağı’ projeleri üzerinde çalışamayacağını iddia etti.

Bu konuda bir süredir diplomatik girişimde bulunduğu öğrenilen ABD ve NATO yetkililerinin, Türkiye’ye, ‘JSF her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir. Bunun üzerine yerli savaş uçağı üretmeye çalışmanız uygun düşmez’ mesajını ilettiği kaydedildi.

YENİ UÇAK RAHATSIZLIĞI

Yeni nesil savaş uçağı F-35′lerin üretimi JSF projesi kapsamında gerçekleşecek. Ortak bir konsorsiyumun yürüttüğü projede, ABD ve Türkiye’nin yanısıra İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Norveç ve Danimarka bulunuyor. Sözkonusu projenin tamamlanması durumunda Türkiye 100 savaş uçağı almayı planlıyor. Bunun dışında, milli savaş uçağını üretmeyi planlayan Türkiye, geçtiğimiz mart ayında İsveçli Saab firmasından bazı kritik yazılımlar satın almış ve TAİ mühendisleri de uçak prototipleri tasarlamıştı. Milli savaş uçağı için büyük bir aşama kaydeden Türkiye’ye, Çin’le birlikte füze üretmeyi tasarlamasından ötürü ABD tepkisi geldi. ABD, NATO kanalıyla ilettiği mesajda, ‘yerli savaş uçağı ısrarının gereksiz olduğunu, F-35′lerin de tüm ihtiyacı karşılayabileceği iddiasında bulundu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: