FAİLİ MEÇHULLER DOSYASI : BAHTİYAR OL PAŞAM, ZAMANI AŞAMADILAR


Faili meçhul cinayetlerin yeniden soruşturulduğu süreçte etkin adımlar atılıyor ve ilginç gelişmeler yaşanıyor.

22 Ekim 1993 tarihinde Jandarma Bölge Komutanlığı’nı yaptığı Diyarbakır’ın Lice ilçesinde (bölük komutanlığı binasının önünde) öldürülen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın dosyası, son gün zaman aşımına uğramaktan kurtarıldı. Savcı Osman Coşkun’un hazırladığı iddianame, şehirdeki 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Olayda, Bahtiyar Paşa’nın yanı sıra 1’i asker (Uzman Çavuş Yüksel Bayar) 15 kişi de can vermişti. O dönemki Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve JİTEM’in tim komutanlarından Üsteğmen Tünay Yanardağ, “Taammüden öldürme”, “Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik” ve “cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarını işledikleri iddiasıyla yargılanacak. Haklarında ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.

Savcının yazdıklarıyla, resmî kayıtlara geçen bilgiler hiç mi hiç uyuşmuyor. Bir defa Bahtiyar’ın vurulmasıyla PKK’nın alakası yok. Hadiselerde vefat eden siviller de bu örgütle alakasız kişiler. Oysa Albay Hatipoğlu, TRT’de yayınlanan “Anadolu’dan Görünüm” programında “Teröristler ateş etti, işte Aydın’ı şehit eden çekirdek.” diye konuşmuştu. İşin tuhafı o kurşun ne önceki soruşturmaya girdi, ne de balistik incelemeye gönderildi. Savcı Coşkun’un iddianamesinden çarpıcı bir bölüm:

“Tuğg. Bahtiyar Aydın; korumasının itirafları ve otopsi raporları sonrası hazırlanan krokiye göre, karşıdan açılan ateşle değil, askeriye içindeki kışlanın çatı, kule ya da binalarından birinden Kanas’la (suikast silahı) vuruldu. 11 sat sürdüğü söylenen çatışmada, sadece bir polis memuru zırhlı araç içinde hafif yaralanmış, bu memurun ifadesi alınmamış ve tek bir terörist, ölü ya da yaralı ele geçirilememiştir.” Araya şu soruyu sıkıştıralım: O halde Paşa’ya kim ateş açtı veya açtırdı? Sis perdesini adli merciler aydınlatacak ama en azından şu bilgiler aleni: O sıralar Hasan Kundakçı, bölgeden de sorumlu Jandarma Asayiş Bölge Komutanı’dır. Ergenekon davası sanıklarından ve Genelkurmay’ın eski başkanlarından İlker Başbuğ da, tümgeneral rütbesiyle yardımcısıdır. Bahtiyar Aydın’a “Lice’ye git.” emrini Başbuğ verir. Vakıa henüz kamuoyunca duyulmadan Lice Jandarma Bölük Komutanlığı’nın bahçesine askerî bir helikopter iner. İçinde Kundakçı ve Başbuğ vardır. Darısı, “Adı Konmamış Darbe” yılı 1993’ün diğer şüpheli hadiselerinin (Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Turgut Özal, Ahmet Cem Ersever, 33 er, Madımak ve Başbağlar) başına…

Reklamlar

Etiketlendi:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: