DERİN DEVLET DOSYASI : Siz hala derin devleti Ergenekon’da arayın


Binbaşı Cem Ersever dosyası, karanlıktan bırakılan bir çok faili meçhul cinayetler gibi “zaman aşımı”na girdi. Ersever 29 Ekim 1993 günü faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Ersever’le birlikte, PKK itirafçısı Mustafa Deniz (İhsan Hakan adını kullanıyordu) ve Ersever’in sevgilisi Neval Boz’un (Mahsune Dguvebe) cesetleri 4 Kasım 1993 günü Ankara’nın üç çıkışında bulundu. Aradan 20 yıl geçti, çeşitli senaryolar üretildi, fakat ne katiller ne de cinayeti azmettirenler bulundu.

25 yıllık arkadaşım, gazeteci- yazar Soner Yalçın ile birlikte yirmi yıl önce, Binbaşı Cem Ersever ile yaptığımız söyleşi şimdi Ergenekon dava dosyasındadır. 9- 14 Haziran 1993 tarihleri arasında Aydınlık’ta yayımlanan bu söyleşi daha sonra Soner Yalçın tarafından “Binbaşı Ersever’in İtirafları” adıyla kitaplaştırıldı. Türkiye halkı, karanlık eylemlerin arkasındaki Gladyo’yu (Kontrgerilla) 2000’e Doğru, Aydınlık ve işte bu kitaptan öğrendi.

Binbaşı Cem Ersever’le Türkiye basınında bir ilktir bu söyleşi. 20 yıl öncesini şimdi hatırlatalım.

UBA’nın haberinden sonra

5 Haziran 1993 günü Ulusal Basın Ajansı’nın (UBA) teleksinden gelen haberde “30 Özel Harpçi’nin ordudan istifa ettiği” yazılıydı. Aslında haberi yapan ve bazı gazete ve ajanslara gönderen Binbaşı Ersever’in kendisiydi. Ancak sadece UBA bu haberi kullanmıştı.

PKK, 1993 yılının mart ayında ilk kez tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Çankaya Köşkü’nde Turgut Özal oturuyordu. Öcalan ise Bekaa’da idi. Ateşkes ilanından kısa süre önce 24 Ocak 1993’te gazeteci- yazar Uğur Mumcu bir suikast sonucu öldürülmüştü. 16 Şubat 1993’te ise Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis esrarengiz bir “uçak kazası” sonucu hayatını kaybetmişti.

Ateşkesten hemen sonra Özal’ın “özel danışmanı” Cengiz Çandar Bekaa’ya gitmiş, Öcalan’la ilk röportajını yapmıştı. Çankaya “siyasi çözüm”den söz ediyordu. UBA’nın haberi tam da bu günlere denk geliyordu.

2000’e Doğru dergisinden beri hakkında çok şey duyduğumuz, yazdığımız Binbaşı Ersever’i bulmak, onunla bir söyleşi yapmak fırsatı doğmuştu. Ersever’e ulaşabileceğimiz bir telefon numarasını UBA’dan bulduk. Ersever söyleşi teklifimizi kabul etti ve bir gün sonra Ankara Mithatpaşa caddesindeki Aydınlık bürosuna geldi.

Ersever’e neleri sorduk?

Binbaşı Ersever, çok ses getiren açıklamasını yapmak için peşinde çok sayıda medya organı varken Türkiye basınında ilk olarak Aydınlık gazetesini tercih etmişti. Ersever’le röportajı Soner Yalçın’la birlikte yaptık. Üç günlük söyleşiyi Aydınlık’ta dizi olarak yayımlandı. Hem övgü hem de tepki anlamında çok ses getirdi.

Ersever’e neleri sorduk, neleri konuştuk? Hepsi kasette mevcuttur. Öncelikle faili meçhul cinayetleri sormuşuz Ersever’e.

Uğur Mumcu, Turan Dursun, Muammer Aksoy suikastlarını;

Musa Anter cinayetini;

HEP Diyarbakır il başkanı Vedat Aydın cinayetini ve Aydın’ın cenaze töreninde yaşananları;

“Patronu benim” dediği JİTEM’i;

Gladyo’yu (Kontrgerilla’yı);

Hizbullah terör örgütünü ve arkasındaki karanlık odakları;

PKK’nın 1992’de Alan, Aktütün, Derecik karakol baskınlarını;

Çekiç Güç’ü;

PKK itirafçılarını ve “yıldız timleri”ni;

Kürt sorununda ABD’nin rolünü;

Yeşil’i, Barzani ve Talabani’yi, vs. vs…

Sonrası biliniyor…

Cem Ersever’le yapılan söyleşi, Aydınlıkçılar’ın bundan tam 20 yıl önce de Gladyo ile nasıl mücadele ettiklerini kanıtlamaktadır. Sadece bu söyleşi bile, “PKK’ya, Hizbulah’a ve DHKP-C’ye talimat veren Ergenekon örgütü” iddiasının akıl ve mantık dışılığını göstermiyor mu? Gladyo’nun elemanlarını Ergenekon sanıkları arasında değil de faili meçhul cinayetleri “zaman aşımına” bırakanlar arasında aramak gerekiyor. (Hikmet Çiçek/Aydınlık)

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: