BAŞÖRTÜSÜ DOSYASI : Müslüman ülkelerde başörtüsü tercih mi zorunluluk mu ?


Kamuda başörtüsü yasağının kalkmasının ardından bugün Meclis’te de tarihi anlar yaşandı. AK Partili 4 kadın milletvekili TBMM’ye ilk kez başörtülü girdi. Peki, Türkiye, Müslüman ülkeler arasında başörtülü kadın vekilleri olan Meclise sahip tek ülke mi?

Müslüman ülkelerin Meclislerinde kadın milletvekillerinin kapanma şekilleri değişse de yalnızca Türkiye’de bu bir ‘tercih’ olarak ortaya çıkıyor. Müslüman ülkelerin çoğunda ise kapanmak bir ‘zorunluluk’…

İRAN

İran’da kadın milletvekilleri ile ilgili kıyafet konusunda bir ‘zorunluluk’ bulunuyor. 1997 yılında Nuriye Akman’a konuşan İranlı kadın milletvekili Marzieh Sadıghi, başlarının kapalı olması gerektiğini buna karşın çadır giyme mecburiyetlerinin olmadığını belirterek, şöyle diyor:

"Ben kendim çadırı seçtim. Çünkü çadır bizim geleneksel hicabımız ve sembolümüz. Özellikle siyasi kimliği olan kadınlar çadırı tercih ederler. Çünkü çadır, bizim diğer Müslüman ülkelerden farklılığımızı ortaya koyar ve ayırt edilmemizi sağlar. Çadır rengi olarak siyahın seçilmesi de çok eskiye dayanıyor. Siyah bizim kültürümüzde var. Siyah siyasi bir mesaj veriyor."

CEZAYİR

Cezayir Meclisi’nin üçte biri kadın. 462 sandalyenin 145’ini kadınlar elinde tutuyor. Cezayir’de çarşaf ya da başörtüsü gibi bir zorunluluk bulunmazken, çoğunluğu yine de örtülü.

MISIR

2012 yılında Mısır’da mecliste en az 64 kadın vekil olmasını öngören kota kaldırıldı. Özellikle devrimin ardından Meclis’teki kadın sayısı hızla düşüşe geçti. Mecliste kadınların kıyafetleriyle ilgili durum ise şu: Gri, toz pembe gibi açık renkte başörtüsü ve pardösü kullanıyor.

PAKİSTAN

Pakistan Meclisi’nde kadınların örtünme şeklinde ise öldürülen kadın Başbakan Benazir Butto’nun etkisi görülüyor. Kadın milletvekillerini tümü Butto gibi uzun şallarının bir ucunu omuzdan atarak, saçlarının önü açık bırakacak bir şekilde kullanıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: