BALYOZ DAVASI : Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin “tarihi hükmü”nü kim nasıl değerlendirdi ?


Vicdanlar kanıyor

(…) “Demokratikleşme paketi” dedikleri nanenin balyozu demokrasiye, Balyoz davasının balyozu hukuka, iktidarın balyozu da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) indi!..

Türkiye vahim bir tablo ile karşı karşıya!..

***

Bugüne kadar sürekli olarak “asker vesayeti” diyerek toplumu uyuttular… Oysa, “Tayyip vesayeti” çoktan başlamıştı!..

Kuvvet komutanları, Ordu komutanları, emekli ve muvazzaf generaller, amiraller, seçkin subaylar tutuklanıp içeri atıldıkça TSK darbe üstüne darbe yiyor, “Tayyip vesayeti” yükseliyordu!..

Birinci dalga, üçüncü, beşinci dalgayla üst üste gelen tutuklamalar toplumu korkutmaya, sindirmeye, susturmaya yetmişti!..

Buna Ergenekon dalgaları da eklenince Türkiye “Korku İmparatorluğu” haline geldi!..

TSK’nın başına iktidarla uyumlu halim selim bir Orgeneral gelince de Türkiye’nin “anormalleşmesi” rayına oturdu!..

(…)

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın dediği gibi, eğer Balyoz ve Ergenekon gibi davalar olmasaydı açılım-saçılım da olmazdı!..

(…)

Vicdanlar kanıyor!..

Kararları kamu vicdanı kabul etmiyor!..

(…)

Mehmet Türker/Sözcü

+++

Hastane bahçesine mezar kazmak

(…) AKP iktidarı muradına eriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri “darbe teşebbüsünden” mahkûm oluyor. Ne var ki, toplum vicdanı “Bu karar doğrudur” demiyor.
Hukuki değil, karar siyasi. Hukuk değil, adalet arayışı da hüsranla sonuçlanıyor. Kimse “Darbe var, yok” tartışmasına girmiyor. Belki var, belki yok, ama mahkeme ve Yargıtay buna netlik kazandıramıyor, işin içine siyaset girince, netlik kazanması mümkün değil.

Balyoz mahkemesi Silivri Cezaevi’nde kuruluyor. Hastane bahçesine mezar kazmak gibi. Dünyada örneği yok. Balyoz’un nasıl ineceği mahkemenin kurulduğu yerden belli. (…)

Yalçın Doğan/Hürriyet

+++

Kesin kanıt gösterilmesi gerekmez mi

(…) Evrensel hukuk kurallarına göre, hukuk devletlerinde bir mahkeme bırakın mahkumiyeti, “tutukluluk” kararı vermek için bile toplum vicdanını ve mahkumlarla ailelerinin vicdanlarını rahatlatacak, inandırıcı “kesin-net kanıtlar, bilirkişi raporları” ortaya koymak zorundadır. Oysa artık Türkiye’de bunlara gerek duyulmadığı açıkça görülüyor. Balyoz ’da da, Ergenekon ’da da, diğer siyasi davalarda da “aynı suçtan yargılanan veya hüküm verilmiş” isimlerden bazıları için gösterilen gerekçelerin keyfi şekilde diğerlerine uygulanmadığı gibi açık bir durum var ortada.

(…) Adaletin bu ülkede mumla arandığı günlerde yaşamak ve hayatını haksız yere hapiste tüketen insanları görmek vicdanı olan herkese acı veriyor!

Ruhat Mengi/Vatan

+++

Çete mantığı

“İhanet eden arkadaşın kulaklarını kesip orta yere asarsak diğer üyeler ayağını denk alacaktır” mantığı demokrasi standardını yükseltmek isteyen bir devletten çok çeteye aittir. Balyoz ile yapılan tam olarak budur.

(…)

Balyoz davası, demokrasi ve normalleşme adımı değil, ’şimdilik işimi görecek kadarını halledeyim’stratejisinin acımasız bir hamlesidir. Kaportayı rövanşla boyayıp, yeniymiş gibi aynı külüstürde bir ülkeyi döndürüp dolaştırmak böyle bir şeydir.

Ezgi Başaran/Radikal

+++

Malumun ilanı

“Genel af” istedi

Bu noktada artık Türkiye’nin KCK sanıkları ve diğer siyasi davaları da kapsayacak bir ‘genel af ’ projesini konuşmaya başlaması lazım. Biliyorum aranızda “İşte! Zaten başından beri hükümetin asıl amacı genel af ilan edip PKK’lıları çıkarmak” diyenler var. Hükümet neyi, neden, nasıl yapar hiçbir fikrim yok. Bilmek de istemiyorum. Ancak ben bugünkü kutuplaşma, bugünkü bölünmüşlük, bugünkü hukuk karmaşasından ancak herkesi kapsayacak bir genel af ile çıkabileceğimizi düşünüyorum. Bu ağırlıklarda, bu yaralarla yaşanmıyor artık. Evet utanmadan söylüyorum: Subayların da, KCK’lıların da, Mustafa Balbay’ın da faydalanabileceği bir büyük helalleşmenin zamanı geldi. (…)

Aslı Aydıntaşbaş/Milliyet

+++

Balyoz’un ne olduğunu itiraf etti

“Süreç” öncesi yol temizliği

Türkiye sadece bir muhakemeye son noktayı koymadı, birçok şeyi sona erdirdi. (…) Türkiye’nin Barış Süreci’ne girebilmesi bile başlı başına, silahlı vesayet döneminin sona ermesinin eseri. Eğer PKK’lılar silahla ülkeyi yöneten askerlerle muhatap olmaya devam etseydi, barış mümkün olabilir miydi?..

Mümtaz’er Türköne/Zaman

+++

Mutluluktan uçacak

Türkiye yargısı, ilk defa kuvvet komutanlarını darbe girişimi sebebiyle mahkûm etmiş olmaktadır.

Ahmet Taşgetiren/Bugün

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: