İŞ DÜNYASI : Türk Pazarında 49 Markanın 750 Farklı Model Cep Telefonu Bulunuyor


OPR Araştırma Hizmetleri’nin yaptığı çalışma verilerine göre Türkiye’de 2013 yılının ilk yarısında toplam 4 milyon 465 bin 243 adet cep telefonu satışı yapıldı. Satılan cep telefonlarının yüzde 74’lük kısmını akıllı telefonlar oluştururken, aynı ürün cep telefonu pazarının cirosal büyüklüğünde ise yüzde 92’lik paya sahip. 49 markanın toplam 750 adet farklı model ile kıyasıya rekabet ettiği akıllı telefon pazarında, cihaz fiyatları ise 108 TL ile 3 bin 717 TL arasında değişiyor. Satılan akıllı telefonların yüzde 69’unda Android işletim sistemi bulunurken, satılan cihazların yüzde 97’si dokunmatik ekran özelliğine sahip.

Her keseye uygun olması pazarı büyüttü

OPR Araştırma Hizmetleri verileri akıllı cihazların cep telefonu pazarının önemli bir kısmını elinde bulundurduğunu ortaya çıkardı. Bu yılık ilk yarısında toplam 3 milyon 292 bin 25 adet akıllı cihazın son kullanıcıya ulaştığı belirlenirken, gerek ürün fiyat yelpazesinin genişliği gerekse de GSM operatörlerinin pazarlama uygulamalarının akıllı telefon pazarının büyümesine katkı sağladığı bildirildi. Araştırmada ayrıca her keseye uygun akıllı telefon alternatifinin sunulmasının akıllı telefon pazarının büyümesini hızlandırdığı ifade edilirken, GSM operatörlerinin 2012 yılının son çeyreğinden itibaren pazarlama uygulamaları içerisinde akıllı telefonlara yer vermesinin bu kategorinin yukarı doğru ivme kazanmasına neden olduğu vurgulandı.

400 – 600 TL bandında 5 marka yarışıyor

Belirtilen dönemde satışı gerçekleşmiş olan akıllı telefonların yüzde 12’sinin operatörlerin kendi markalarından oluştuğu belirtilen araştırmada, lansman dönemlerinde en çok satılan modellerin “Operatör” markalı cihazlar olduğuna vurgu yapıldı. Araştırmaya göre; en çok 400 – 600 TL fiyat aralığında yer alan akıllı telefonların satışı gerçekleşirken, bu aralıktaki satışların toplam satış içerisindeki payının yüzde 25 olduğuna dikkat çekildi. Diğer tüm fiyat bantlarında en fazla 3 marka rekabet ederken, 400 – 600 TL fiyat bandında 5 farklı markanın rekabet ettiği tespit edildi.

Satışların galibi operatör bayileri

Operatör bayilerinin cep telefonu satışlarında önemli bir katkısı olduğuna dikkat çekilen araştırmada, kıyasıya rekabetin yaşandığı akıllı telefon pazarında 3 GSM operatörünün cep telefonu satışlarının toplam pazarın yüzde 44’ünü oluşturduğu gözlendi. Araştırma sonuçlarına göre ayrıca, toplam satışların yüzde 32’lik kısmını karma bayiler, yüzde 24’lük kısmını ise operatör kanalı dışında kalan “modern perakende” kanalı olan hiper-süper marketler ve sanal market oyuncuları oluşturuyor. Satılan akıllı telefonların yüzde 69’unun Android işletim sisteminden oluştuğunu belirleyen araştırmada, pazarda toplam 20 markanın bu işletim sistemini kullandığını ortaya çıkardı. Araştırmada ayrıca, satılan akıllı telefonların yüzde 97’sinin dokunmatik ekran özelliğine sahip olduğu belirledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

One thought on “İŞ DÜNYASI : Türk Pazarında 49 Markanın 750 Farklı Model Cep Telefonu Bulunuyor

  1. Yaşar Norman 09/09/2013, 07:01 Reply

    Reblogged this on yasarnorman.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: