HACKER DOSYASI : Siber Saldırılar Çıldırtıyor


Siber Saldırılar Çıldırtıyor; ABD’de Geçen Yıl Siber Saldırı Paniği Yaşayan Kamu Kurumu 2,7 Milyon Dolarlık Gereksiz Harcama Gerçekleştirmiş

ABD’de Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan bir resmi kurumun, yaşadığı siber saldırı paniği nedeniyle 2,7 milyon $’lık başarısız ve gereksiz bir harcama yaptığı ortaya çıktı. CERT ekiplerinin uyarısı sonucu sistemlerinde kötücül yazılım olduğunu öğrenen ve bu yazılımın temizlenemez mahiyette olduğu değerlendirmesini yapan kurumun 170.000 Dolarlık donanımı tekrar kullanılamaz hale getirerek çöpe attığı bildiriliyor.

Siber saldırılar son dönemde ciddi bir artış gösterdi. Ancak bu artışla birlikte, özellikle devlet kurumlarında bir panik havasının da hakim olduğu gözleniyor. Pek çok kurumun en ufak bir DoS saldırısında sunucuların fişini çektiği, pek çok BT sisteminin basit kötücül yazılımlar nedeniyle anında karantinaya alındığı bir dönemdeyiz. Bu panik havasının en net kanıtı ise, ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan Ekonomik Kalkınma İdaresi (EDA) kurumunun 2012’nin ilk yarısında gerçekleştirdiği gereksiz harcamalar.

Yayınlanan bir rapora göre 2011 yılı Aralık ayında ABD’deki Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi (CERT), bir bülten yayınlayarak bazı kurumlarda kötücül yazılım salgını olduğunu bildirmiş. Bu bildirim üzerine harekete geçen ilgili kurumlar ise risk analizleri yaptırmaya ve strateji geliştirmeye başlamışlar. Bu kurumlardan birisi olan EDA, sistemlerinin son derece yaygın ve temizlenmesi imkansız bir kötücül yazılım saldırısı altında olduğuna karar vererek önce BT donanımlarını değiştirmeye karar vermiş. Kurumun 3 milyon Dolar tutarındaki BT donanımları (bilgisayarlar, yazıcılar, monitörler ve hatta klavyeler) kapsamlı bir imha programına alınmış. Eş zamanlı olarak da yedek bilgisayar ve karantina programları yürütülmeye başlanmış.

2012 Ağustos’una gelindiğinde, EDA’nın yıllık BT bütçesinin tamamını kullandığı ve bu süreçte 170.000 ekipmanı tekrar kullanılamaz hale getirdiği ortaya çıkmış. Kurum ek bütçe alamayınca BT yürütülen güvenlik operasyonu geçici bir süre askıya alınmış. Ancak önce 2013 Şubat’ında sonra da geçtiğimiz ay yapılan değerlendirmeler sonucunda, EDA sistemlerinde sadece bazı istemci bilgisayarlarda piyasada oldukça yaygın olan ve temizlenmesi oldukça basit kötücül yazılımlar olduğu ortaya çıkmış. Yani kurumun bu süreç boyunca yaptığı 2,7 milyon Dolarlık harcama, çöpe atılan PC’ler ve kapatılan sunucular tamamen gereksiz bir paniğin sebebiymiş.

CERT’in benzer bir uyarısını değerlendiren ABD Ulusal Okyanus ve Atmosferik Araştırma Kurumu’nun, sadece kötücül yazılımdan etkilenen sistemleri karantinaya alarak ve temizleyerek bu sorunu kısa sürede çözmeyi başarmış olması, kamu kurumlarında siber saldırı konusunda bilinç düzeyinin oldukça farklılık gösterebildiğini ortaya koyuyor.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: